Taastusravi meeskond soovitab

Statsionaarse ja ambulatoorse taastusravi järgselt oled kindlasti saanud palju rohkem teada oma haigusest ja taastumisest. Loodame, et saime olla sulle toeks sellel teekonnal.

Nii nagu on oluline alustada taastusraviga ja riskifaktorite käsitusega võimalikult ruttu, on sama oluline jätkata kõike seda ka taastusravi lõppedes, et vähendada korduvat haigestumist ja suremust.

Ei tohi naasta endiste eluviiside juurde. Kalle

Taastusarst soovitab

Ambulatoorse taastusravi programmi järgselt kutsub taastusarst sind korduvale koormustestile, et hinnata püstitatud eesmärkide saavutamist ja jälgida dünaamikas sinu taastumist. Samuti koostab taastusarst selle testi põhjal sulle edasise taastusravi programmi. Selleks, et aeglustada sinu haiguse kulgu, peaksid jälgima samu elustiili põhimõtteid ka tulevikus, mida soovitati sulle taastusravi programmi ajal. Sinu tervisliku seisundi edaspidiseks hindamiseks peaksid korduvale taastusarsti visiidile registreerima vähemalt 1 x aastas. Saatekirja selleks annab sulle perearst.

Füsioterapeut soovitab

Taastusravi järgselt tehtud koormustest selgitab välja sinu taastumise. Sellest lähtuvalt annab füsioterapeut sulle ka edasised individuaalsed soovitused koormuste ja treeningute osas. Järgi kõike treeningutel õpitud ja kogetud ning jätka edasiste treeningutega.

Kindlasti ära unusta peamist:

  1. Püüa jätkata igapäevaste regulaarsete kehaliste tegevustega.

Ole kehaliselt aktiivne mõõduka intensiivsusega tegevusi tehes vähemalt 150 minutit nädalas ehk tervise säilitamiseks on vähim kehaline koormus täiskasvanul vähemalt 30 minutit mõõdukat tegevust viiel päeval nädalas, mille tulemusel hakkab inimene kergelt higistama ja nahk läheb soojaks.

Intensiivsemaid tegevusi on soovituslik teha 75 minutit nädalas ehk 15 minutit korraga viiel päeval nädalas.

Kui sinu taastusravi on olnud edukas ja sinu aeroobne suutlikkus on paranenud ning sa oled saanud aeroobseteks treeninguteks kõrgema pulsitsooni, anna oma organismile kindlasti aega kohaneda uue intensiivsusega.

2. Püüa olla aktiivne iga päev. Taastusravi meeskond soovitab leida jõukohase koormuse igaks päevaks, et sa ei pingutaks ühel päeval ülemäära ja järgmisel päeval ainult taastuks (puhkaks).

Kindlasti jälgi, et nii tööl kui kodus istuv eluviis ei oleks peamine osa sinu päevast.


Kliiniline psühholoog soovitab

Enese hoidmiseks pärast taastusravi püüa olla enda vastu hea - julgusta end, hoidu kritiseerimisest. Kohtle ennast nii, nagu Sa kohtleksid oma sõpra, kui ta oleks samas olukorras.

Pea meeles, et meil kõigil on paremaid ja halvemaid päevi, nii füüsilise tervise kui meeleolu mõttes. On loomulik, et vahel võib tekkida tagasilöök. Kui märkad, et enesetunne on taas muutunud kehvemaks, ei tähenda see veel, et eelnev pingutus oleks olnud asjatu. Võib-olla on aeg meelde tuletada oskused, mida kasutasid varem toimetuleku parandamiseks?

Hea enesetunde hoidmiseks:

  • leia tegevus, mida Sa naudid - tegutsemine aitab tõsta tuju, vähendab pingeid ja ärevust, parandab füüsilist tervist ja annab rohkem energiat

  • söö tervislikult ja regulaarselt (ära unusta hommikusööki!), joo vett

  • lõõgastu - võta aega enda jaoks, luba endal puhata ja lõdvestuda, hinga...

  • pea meeles unehügieeni - püüa hoida tervislikku unerütmi, mine voodisse ja tõuse üles enam-vähem samal kellaajal

  • tegele oma huvialadega või õpi mõni uus oskus - hoia endas huvi maailma asjade vastu

  • suhtle teiste inimestega - hoia sidet oma pereliikmete ja sõpradega

  • püüa näha suuremat pilti - me kõik näeme asju oma vaatepunktist, kuid laienda oma vaadet, keerulises olukorras mõtle sellele: Mida see minu jaoks tähendab? Kas see on fakt või arvamus? Kuidas teised seda olukorda näeksid, kas on teine seletus? Mida ma saan praegu teha, mis mind kõige enam aitaks?

  • aktsepteeri: "On, nagu on" - mõnikord ei saa me olukorda muuta. Nagu me ei saa peatada ookeanilaineid, kuid võime õppida neil surfama.

Toitumisspetsialist soovitab

Mitte ainult südamehaigele vaid meile kõigile on oluline tervikult toitumise põhimõtted. Kui sa alustasid muutusi taastusravi käigus oma toidulaula jätka kindlasti, kui aga sa ei ole taastusravi ajal veel jõudnud oma toitumist kõigi nende põhimõtete järgi seada, püüa selles suunas liikuda ka taastusravi lõppedes.

Olgu sulle siinkohal need veel meeldetuletuseks.

Neli tervisliku toitumise põhimõtet.

  1. Toidu mitmekesisus. Sinu söök peaks sisaldama toitaineid eri toidugruppidest. Näiteks peaks taldrikul olema köögiviljad ja liha või kala ning vahepalaks puuvili.

  2. Söö tasakaalustatult, sest tähtis ei ole ainuüksi energia, mida toidust saadakse, vaid ka see, et energia tuleks erinevatest toitainetest ning nende suhe oleks tasakaalus.

  3. Söögikordade regulaarsus. Seejuures on tähtis, et sa ei jäta pikka (üle 3‒4 tunni) söögikordade vahet. Kui sa ei söö piisavalt, võib veresuhkur langeda, mistõttu võid tunda väsimust, keskendumisraskusi ja peavalu.

  4. Toidukoguste mõõdukus, mis on kooskõlas organismi energiakuluga ‒ süüa tuleb nii palju, kui ära kulutad.